Mały, skrzypiący trybik, czyli katolicka nauka gazowa.

trybik-bigger-tu-jestesKatolickie Stowarzyszenie Młodzieży; Katolickie Radio Podlasia; Katolickie Radio eR z Lublina; Katolickie Radio eM z Katowic. To właśnie szacowne grono będzie nas edukować na temat wydobycia gazu ziemnego z łupków.

O, przepraszam, na wczorajszej konferencji było wyraźnie powiedziane, że edukacja będzie dotyczyła POSZUKIWANIA, a nie wydobycia. Tak więc, wsparte licznymi autorytetami naukowymi, organizacje katolickie będą nas uczyć, że POSZUKIWANIE nie jest niczym groźnym. Ot, drobna niedogodność: “ograniczone i krótkoterminowe obciążenie środowiska”. I temu właśnie ma służyć fundowany z pieniędzy publicznych program “EKO GAZ – konkretna energia”.

Mamy wszystko, czego potrzebuje porządna, wspierana przez rząd kampania: 45 (w Archidiecezji Lubelskiej) “edukatorów ekologicznych”; stałą audycję w Katolickim Radiu eR; retorykę, w której spółki wydobywcze prowadzą “promocję”, ich przeciwnicy robią “czarny PR”, a katolickie grono, wraz z zapleczem akademickim, będzie neutralnie edukować.

Konferencję zrobiono według najlepszych wzorów. W siedzibie lubelskiej telewizji, o godzinie 11 przed południem, w dzień roboczy. Bez żadnego rozgłosu, z taką ilością “edukatorów ekologicznych”, żeby w kamerach sala wyglądała na wypełnioną. Sześć planowanych wystąpień w ciągu godziny. 15 minut na dyskusję, trzy pytania z sali, pół godziny na poczęstunek.

W wystąpieniach też było jak trzeba: naukowo, szacownie i merytorycznie: o geologii, hydrogeologii, ekologii i edukacji. O dzielnych służbach państwowych, które niestrudzenie będą kontrolować, chronić, a w razie czego obciążą “operatora koncesji” za zniszczenia w środowisku. O tym, że u nas – inaczej niż w USA – na pewno nie będzie zaniedbań ani naruszeń bezpieczeństwa. Bo przecież przepisy zabraniają.

Ogólną politurę naruszył nieplanowany wcześniej głos jakiegoś pana z władz samorządowych, występującego z przesłaniem od marszałka województwa lubelskiego. Pan ten, mniej przetrenowany w obowiązującej retoryce, jawnie chwalił spółki wydobywcze za ich działalność “promocyjną”, która, jak stwierdził, zapewniła przychylną postawę “wójtów i radnych”: spotkania propagujące “gaz z łupków”, nowe miejsca pracy, podarki przyjaźni i obietnice, obietnice, obietnice… Tylko dziwni ludzie z Żurawlowa nie są zadowoleni i nie chcą się radośnie zgodzić na wiercenia w ich okolicy.

Poza tym drobnym kiksem, wszyscy zgodnie ignorowali “słonia w salonie”. Bardzo dokładnie trzymali się zaplanowanego schematu, pokazanego na jednej z plansz – dla sukcesu poszukiwań istotne są czynniki geologiczne, technologiczne, ekonomiczne. Tylko malutkie kółko w prawym rogu zawiera malutkich ludzi i ogólnikowy napis “Akceptacja społeczna”.

Tak właśnie autorzy “katolickiej nauki gazowej” widzą miejsce człowieka wobec techniki i kapitału. Malutkie i na uboczu.

W sumie konferencja była błaha. Nie powiedziano nic nowego. Nie było nikogo ważnego. Profesorowie, doktorzy i dyrektorzy radia czy telewizji nie podejmują decyzji. Eksploatacja gazu z łupków to decyzja polityczna, o kilka poziomów hierarchii powyżej ich zasięgu. Oni mają tylko zadbać o nas – żebyśmy nie przeszkadzali. Żeby “dziwni ludzie z Żurawlowa” pozostawali odizolowani i na marginesie. Żeby inni obywatele, wyedukowani przez katolickich “edukatorów ekologicznych”, witali radośnie międzynarodowy kapitał w swoich wioskach; żeby zachwycali się bezpieczną, przyjazną dla środowiska technologią cichego rozsadzania skał, kilometry pod ich stopami; żeby czuli się bogaczami, obdarowani samochodem dla straży pożarnej, kilkoma komputerami dla szkoły, stu metrami chodnika koło drogi do wiertni. Żeby nie przeszkadzali prawdziwym właścicielom tego świata w prawdziwym bogaceniu się. Bo nieważne, czy ten właściciel ma na imię Gazprom, czy Chevron. Kapitał nie ma narodowości, nie ma paszportu; nie ma lojalności innej niż wobec siebie samego.

 

Dzisiaj już nie ma kto wygonić przekupniów z przedsionka świątyni. Dzisiaj katolicka młodzież, katoliccy działacze ustawiają się w kolejce po granty, fundowane przez tych, dla których “akceptacja społeczna” jest tylko małym kółeczkiem w maszynie; trybikiem, który trzeba naoliwić, żeby nie skrzypiał. Zanurzeni po uszy w świecie pieniądza i kariery, w świecie-rynku, gdzie wszystko ma cenę, młodzi “edukatorzy ekologiczni” nie mają szans, żeby zrozumieć “dziwnych ludzi z Żurawlowa”. Ludzi, którzy wiedzą, że ziemia, woda, powietrze, tradycja i dziedzictwo pokoleń NIE SĄ NA SPRZEDAŻ.

 

Mądrzy geolodzy, ekolodzy, technolodzy! Czy nie wątpicie czasem w moralność tego, w czym pomagacie? Nie uwiera Was czasem, że Wasze naukowe i bezstronne prace służą transnarodowym korporacjom, których jedynym celem jest zysk za wszelką cenę? Przed którymi ugina się prawo i politycy? Może zdarza się Wam pomyśleć, że Wasze tytuły, listy publikacji, stanowiska służbowe, służą onieśmieleniu Waszych współobywateli, waszych bliźnich, żeby nie mieli odwagi powiedzieć NON POSSUMUS. Żeby czuli się głupi, nieważni, nieistotni, przeszkadzający – jak mały, skrzypiący trybik w wielkiej, lśniącej maszynie. Myślicie o tym czasem? Czy wolicie o tym zapomnieć? A może jest Wam to po prostu obojętne?

 

Ta historia nie ma puenty. Nie ma zakończenia. Ta opowieść dopiero się zaczyna. Od nas wszystkich, od naszych wyborów i decyzji, od naszej myśli, mowy, uczynków i zaniedbań zależy, jak potoczy się jej wątek. Mamy czas na decyzję i mamy czas na jej realizację. Jak powiedział jeden mądry człowiek, “z diabłem nie da się wygrać dyskusji, ale można z nim po prostu nie rozmawiać”. Czego i Wam i sobie życzę gorąco…

Advertisements
About

Turning stories into reality.

Tagged with:
Posted in Po polsku
3 comments on “Mały, skrzypiący trybik, czyli katolicka nauka gazowa.
 1. Piękny tekst 🙂

 2. Nadar says:

  “Myślicie o tym czasem? Czy wolicie o tym zapomnieć? A może jest Wam to po prostu obojętne?”

  Pozwól że kierując się własnym doświadczeniem życiowym, odpowiem:
  – Nie myślą.
  – Nie zapominają, bo nie mają o czym.
  – Mają w d…e takich jak my, jesteśmy dla nich jak mrówki a może bakterie.

 3. Alicja says:

  Znakomity tekst !

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: