Czas Imperiów

CZAS IMPERIÓW

czyli Świat Wraca do Normy

Na scenie światowej pojawiły się znów wszystkie trzy imperia – Rosja, Chiny i USA – które jako jedyne wyszły cało ze wstrząsów pierwszej Wielkiej Wojny, różnymi drogami rozwijały się podczas Drugiej Wielkiej, a potem Zimnej Wojny, a przez ostatnie 20-kilka lat na różne sposoby poszukiwały swojej tożsamości w Nowym Wspaniałym Post-zimnowojennym Świecie.

Ostatnie dwie dekady były anomalią w historii świata – dwie z największych potęg były poważnie zajęte odnajdywaniem własnej tożsamości i wchłanianiem nowych elementów (przede wszystkim kapitalizmu). Pozostała, „zwycięska” Ameryka rozpaczliwie szukała kolejnego wroga, na którym mogłaby skupić uwagę. A mniejsze państwa, w ślad za swymi (często byłymi) protektorami, rozpaczliwie próbowały odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

W tej chwili wszystkie trybiki są już na swoich miejscach i świat znów wskoczył na znane od wieków tory. Jest to chyba dobry moment, żeby spojrzeć w przeszłość, a potem zastanowić się nad teraźniejszością i przyszłością. A przede wszystkim nad nowymi-starymi strategiami, jakich wymaga od mniejszych społeczności życie w cieniu imperium.
  1. Lud nasz jest dziki, lecz genialny. Imperium Rosyjskie.

Ciąg dalszy nastąpi…

 


Jest straceńczym zadaniem, brać się za popularną syntezę dziejów trzech największych istniejących imperiów, z ambicją pokazania, jak ich samo istnienie kształtuje sytuację geopolityczną – choćby w naszym najbliższym sąsiedztwie. Przyjaciele i wrogowie po równi będą mieć okazję wytknąć autorowi liczne płycizny, uproszczenia i skróty.

Jednak desperackie czasy wymagają desperackich działań. Autor uważa, że nie sama dogłębna wiedza faktograficzna (nie wychodzi wszak w swoich źródłach o wiele poza poziom Wikipedii), ale syntetyczna, popularna, neutralna i demistyfikująca narracja jest obecnie niezbędna, abyśmy mieli szansę rozumnie spojrzeć na rzeczywistość i na dostępne nam strategie działań społecznych.

Jako anarchista, autor odrzuca w równym stopniu każdy system władzy, opartej na monopolu przemocy. Daje to w efekcie pewien obiektywizm w opisie konkurujących ze sobą imperiów i ich państw satelickich.

W ostatniej części, autor skupi się na bliższych mu ideowo tematach – a więc na strategiach oporu, przetrwania i rozwoju, jakie może wdrożyć każda świadoma politycznie społeczność, poniżej poziomu współczesnego państwa.

Autor ma nadzieję, że Czytelniczki i Czytelnicy wyniosą tyleż pożytku z samej lektury, jak i z polemizowania z zawartymi w niej tezami.

Advertisements
About

Turning stories into reality.

Tagged with:
Posted in Po polsku
3 comments on “Czas Imperiów
  1. Petros says:

    Autor, zajęty nieco bardziej przyziemnymi sprawami (https://refugeesupport.net) “nie rokuje” na razie dokończenia tryptyku. Rozdział o USA pozwala więc sobie zaprotezować tym oto tekstem: https://freelab2014.wordpress.com/2015/02/21/tworcy-historii/

    Chiny? Hm, Chiny… Maybe next time.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: