Zdjąć odium terroryzmu z PKK!

PKK_logoPartia Pracujących Kurdystanu (PKK) jest lewicową (poczatkowo maoistowsko-marksistowską) ogranizacją Kurdów w Turcji, walczącą o prawo do samostanowienia i tożsamości narodowej. Przez wiele lat (1986-2013) PKK walczyła zbrojnie z rządem tureckim, co spowodowało jej wpisanie na miedzynarodowe listy organizacji terrorystycznych.

Po zmianie strategii i doktryny politycznej, PKK przyjęła zasady komunalizmu libertariańskiego, koncentrując się na budowie samorządnego społeczeństwa, opartego na społecznościach lokalnych, feminizmie, ekologii i równości wszystkich grup etnicznych.

Obecnie siły zbrojne PKK (kobiece i męskie jednostki bojowe – YPG i YPJ) wraz z Peshmergą (kurdyjskimi siłami zbrojnymi w Iraku i Syrii) są jedyną siłą zbrojną stawiającą opór “państwu islamskiemu ISIS” na jego północnym kierunku ekspansji – w stronę Turcji i Europy.

YPG-YPJ-peopleTo właśnie siły PKK, 10 sierpnia 2014 przebiły się przez kordon ISIS i wyprowadziły bezpiecznie 20 tysięcy cywilów, odciętych przez ISIS w górach, bez wody i jedzenia. Jazydowie odmówili nawrócenia się na zbójecki islam szerzony przez ISIS i zostali za to skazani na śmierć z głodu i pragnienia. Siły kurdyjskie, ze wsparciem lotnictwa NATO, zniweczyły planowane ludobójstwo.

Obecnie ISIS, przy życzliwej obojętności Turcji, próbuje zająć teren prowincji Rojava, stojącej im na drodze do granicy tureckiej. Oznacza to śmiertelne zagrożenie nie tylko dla Kurdów, ale i innych społeczności żyjących w tej okolicy.

ypj-serekaniyeMiedzynarodowa pomoc dla PKK jest znacznie utrudniona  ponieważ wciąż jest ona formalnie uznawana za organizację terrorystyczną (głównie pod naciskiem Turcji). Dlatego pierwszym krokiem powinno być wykreślenie PKK i jej sił zbrojnych z list grup terrorystycznych.

 Podpisz apel o skreślenie PKK z list grup terrorystycznych! Za wolność waszą i naszą!

Advertisements
About

Turning stories into reality.

Tagged with: , ,
Posted in Po polsku
One comment on “Zdjąć odium terroryzmu z PKK!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: