Feminizm, ekologia, demokracja – gorsze niż ISIS?

4-YPJportraits-HR-Trieb-9-marie-claire

fot: Marie Claire

To, jak wygląda i jak działa kurdyjski feminizm pozwala mi mieć nadzieję, że w Polsce i w świecie Zachodu zwycięstwo też jest możliwe. Potrzeba tylko dwóch rzeczy, które tam już są: porządnej wolnościowej ideologii i dostepu do broni. Bo gdy kobiety rozumieją, że KAŻDE państwo jest kotwicą patriarchatu i gdy dostaną do ręki narzędzia, aby zmienić ten stan, zmiany nadejdą szybko i nieubłaganie.
Posłuchajcie i popatrzcie: Dilar Dirik opowiada w Brukseli o tym, jak kurdyjski ruch kobiet ocalił demokrację przed państwem. Mój ulubiony kawałek: “Nie czekałyśmy na niczyją pomoc, ani pozwolenie. Po prostu poszłyśmy i zrobiłyśmy to.”
Ta opowieść pomoże Wam też zrozumieć dlaczego Zachód spokojnie czeka aż “państwo islamskie” skruszy kurdyjską autonomię. Autonomię zbudowaną na feminizmie, ekologii i demokracji bezpośredniej. Jej istnienie jest dla sytego Pierwszego Świata większym zagrożeniem, niż czołgi i pieniądze ISIS. Dlatego właśnie, rękami Turcji, Zachód nałożył blokadę na pomoc dla Kurdów. Dlatego Turcja zbiera siły, aby wejść na tereny kurdyjskie i utworzyć tam “strefy bezpieczeństwa” – ale nie wcześniej niż feministyczny pomysł na społeczeństwo zostanie rytualnie zgwałcony i zamordowany przez brodatych frustratów, tak bojowych w swoich wybuchowych pasach cnoty.
Wtedy przyjdzie czas na amerykańskie rakiety, brytyjskie samoloty szturmowe i tureckie czołgi. Oczywiście to wspaniali zachodni meżczyźni  wyswobodzą resztki Kurdyjek, będą oczekiwać wdzięczności i uwielbienia, a w końcu pokażą je światu jako dyskretną przestrogę przed nieodpowiedzialnymi działaniami społecznymi.

A może jest jeszcze szansa? A może właśnie kobiety Zachodu moga jeszcze odwrócić bieg zdarzeń? Czy jesteście tak słabe, jak Was widzą wasi fałszywi przyjaciele, czy raczej tak silne i niebezpieczne, jak malują wrogowie? Czy dojrzał czas, abyście pomogły swoim siostrom, które właśnie w tej chwili giną i zabijają – także w Waszej obronie – w Kobane i całym wolnym Kurdystanie? Czy zechcecie użyć waszych wpływów politycznych, waszego – wypracowanego przez dekady pokoju i dobrobytu – kapitału społecznego i finansowego, aby wesprzeć Kurdyjki, które tymczasem zdobyły to, o czym Wam wciąż przychodzi jedynie marzyć?

Dzisiaj rano przyszła wiadomość, że pierwsza grupa tureckich anarchofeministek dotarła do Kobane, aby wesprzeć obronę (https://www.facebook.com/themiddleeasternfeminist/posts/720394778037099). Nie proponuję, abyście je naśladowały. Ale – nawet w Polsce – macie dość siły politycznej i gospodarczej, aby wspomóc Wasze i moje siostry na wiele sposobów.

1. Natychmiast możecie podnieść alarm. Tam giną ludzie! I nie tylko kobiety! I to nie jest jakas zapomniana przez świat plemienna wojenka; świat – szczególnie Pierwszy Świat – dokładnie wie, co się dzieje, obserwuje i czeka, aż odpowiednio dużo krwi się poleje, aż wystarczająco wiele kobiet zostanie zgwałconych, aż feministki na całym świecie zrozumieją, co im grozi za nieposłuszeństwo. To już nie sa internetowe pogróżki, o jakich tyle hałasu robi sie na Zachodzie. To nie jest stalking, hejterstwo, naginanie prawa, czy zaczepki na ulicy. To są armaty, czołgi, karabiny i fiuty – cała broń, jaką pokręcone umysły Wschodu i Zachodu mogły zmobilizować przeciw kobietom. Może pora rozwrzeszczeć się na cały świat z wściekłością? Jeśli nic innego, to chociaż to?

2. Możecie wysyłać pomoc finansową. Nie tylko Duńczycy (http://politik.tv2.dk/2014-10-03-enhedslisten-sender-vaaben-penge-til-kurdere-i-syrien) ale i polscy samorządowcy (http://www.wprost.pl/ar/462999/Kurdowie-moga-liczyc-na-pomoc-z-Polski/) podjęli kokretne kroki. Czy Wy także zechcecie się zorganizować i pomóc?

3. Możecie wesprzeć Kurdyjki politycznie. Organizacje feministyczne maja silny głos. Możecie wezwać męski świat polityczny Zachodu do opamiętania. Nie pozwólcie im wystawiać wolnych kobiet na odstrzał tylko po to, żeby mogli dalej rozgrywać swoje gierki geopolityczne. ISIS  idzie ku Europie i nie jest jakąś-tam siatką terrorystyczną, którą można rozbić metodami państwa policyjnego. To armia, wspierana przez bliskowschodnie bogactwa naftowe i tolerowana przez tych samych graczy, którzy wyszkolili i zaopatrzyli talibów i Al-kaidę. Przez zachodnich  polityków, szpiegów i generałów. Ale kiedy sprawy znów wymkną im sie spod kontroli, to ISISman przyjdzie nie po nich, a po Was i po Wasze córki. A cena kobiet na syryjskich i irackich bazarach spadnie znacznie, z powodu wzrostu podaży.

Nie czekajcie na czyjąś pomoc, czy pozwolenie. Zacznijcie działać. Już, teraz. Jak Kurdyjki. Jak Lwice Kobane.

Tu się dowiecie więcej o sytuacji kobiet kurdyjskich:

https://www.facebook.com/groups/831376326896312 – grupa “Support the Kurds”

http://kurdishquestion.com/ – portal kurdyjski

http://www.marieclaire.com/world-reports/inspirational-women/these-are-the-women-battling-isis – Marie Claire o wojowniczkach

https://freelab2014.wordpress.com/category/za-wolnosc-wasza-i-nasza/ – artykuły i lini pod hasłem “Za wolnośc Waszą i naszą”. Bo to właśnie o to chodzi.

http://www.zyciekalisza.pl/?str=116&id=177915 – wywiad z Kurdem zamieszkałym w Kaliszu.

http://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/archiwum/?f%5B0%5D=im_taxonomy_vocabulary_3%3A229 – Ośrodek Studiów Wschodnich o Turcji i jej postawie.

http://roarmag.org/2014/08/pkk-kurdish-struggle-autonomy/ – o rewolucji społecznej w Kurdystanie

https://www.facebook.com/groups/PGI.Rojava Kurdystan, Rojava, Kobane – polska grupa informacyjna na FB.

Advertisements
About

Turning stories into reality.

Tagged with: , , ,
Posted in Po polsku
3 comments on “Feminizm, ekologia, demokracja – gorsze niż ISIS?
  1. Kirus says:

    Polecałbym zorganizowanie własnej zbiórki. Samorządowcy robią z Caritasem, a Caritas to podejrzana firma. Nie ma kwitów na co naprawdę zbiera kasę.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: