ERT Open. Wiadomości z 21 lutego 2015 – Grecja

Prezydium rządu obradowało dziś wieczorem do godziny 21, analizując wyniki ostatniego spotkania Eurogrupy.

Minister Finansów, Yanis Varoufakis przedstawił przebieg negocjacji w Brukseli. Rozpoczeto tez omawianie listy działań i reform strukturalnych, jakie rząd Grecji musi przedstawić wierzycielom, aby w poniedziałek doprowadzić do zawarccia oficjalnego porozumienia.

Lista działań będzie musiała być zatwierdzona przez UE, EBC i MFW. Po jej zatwierdzeniu, zgodnie z podpisanym wczoraj porozumieniem, Grecja uzyska czteromiesięczne przedłużenie obecnego programu finansowego. Decyzja ta musi być ratyfikowana przez Parlament, co nastąpić powinno po wtorku.

W telewizyjnym wystąpieniu premier Tsipras oświadczył, że “negocjacje wchodzą teraz w poważniejszą fazę, dążąc do zawarcia porozumienia tymczasowego, pozwalającego przejść od destrukcyjnej polityki narzuconej przez Memorandum, do polityki rozwoju, zatrudnienia i spójności społecznej.”

Premier stwierdził, że bitwa została wygrana, ale “do wygrania pozostaje jeszcze wojna”.

W wywiadzie prasowym, Minister Odbudowy, Środowiska i Energii, Panagiotis Lafazanis, stwierdził, że rząd nie zamierza rozszerzać prywatyzacji, a tym mniej wyprzedawać majątku państwowego lub przedsiębiorstw publicznych.


Protestujący przeciwko istnieniu obozu odosobnienia dla migrantów w Amygdaleza zostali dziś po południu zaatakowani przez policję. Uprzednio protestujący weszli na teren obozu i przemaszerowali w kierunku miejsc przetrzymywania migrantów. Co najmniej jedna osoba została aresztowana. Po incydencie demonstracja przed bramą obozu trwała jeszcze przez około godzinę.


Proces byłego ministra finansów, Giorgosa Papakonstadinou, w związku ze sprawą Listy Lagarde’a, rozpocznie się przed Sądem Nadzwyczajnym w środę, 25 lutego. Były minister jest oskarżony o fałszerstwo oficjalnych dokumentów, defraudację funduszy publicznych i usiłowanie zdrady państwa.


We wtorek, 24 lutego, Minister Stanu Nikos Pappas rozpocznie rozmowy z przedstawicielami  POSPERT, dziennikarzy kanału ERT i przedstawicielami ERT 3 na temat projektu reaktywacji publicznego kanału ERT. Nowy rząd potwierdził swój zamiar ponownego otwarcia kanału, zamkniętego niespodziewanie przez ówczesny rząd 11 czerwca 2013 roku.


Źródło: http://www.ertopen.com/news/news-in-other-languages/english/item/31044-news-in-english-21-02-2015

Advertisements
About

Turning stories into reality.

Tagged with: ,
Posted in Po polsku

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: