Rozkosze powieści szkatułkowej

Przez kilka dekad przymierzałem się do Jan_Potocki_-_Rkopis_znaleziony_w_Saragossie,_1847Rękopisu Znalezionego w Saragossie” (for my English-speaking friends: try The Saragossa Manuscript in Libgen) , ale dopiero teraz, mając w planie dłuższe podróże koleją i autobusem, pobrałem ją od znajomego gryzonia. Cóż za rozkosz! Rozumiem, że jest to prawie współczesna edycja a “oryginał” (19-wieczne tłumaczenie z francuskiego na polski) pewnie znacznie czuć myszami. Ale dla umysłu ukształtowanego Lemem jest to jak hawajski masaż topless  ciepłym olejem kokosowym. Achhh…

I ten styl. Tylko spróbujcie:

Dach naszych przodków od dawna pozbawiony był nie tylko obecności swych panów, ale i dachówek; deszcz tak samo lał w pokoju, jak na podwórzu, z tą różnicą, że bruk podwórza wkrótce wysychał, podczas gdy kałuże w pokojach ciągle się powiększały. Ten zalew domowego ogniska bardzo podobał się memu ojcu, przypomniał mu bowiem oblężenie Leridy, podczas którego trzy tygodnie przepędził stojąc po pas w wodzie.

Pomimo to wszyscy bez różnicy nosili barwy wybranej piękności i galopowali przy jej powozie, co taki kurz podnosiło co dzień w Prado, że niepodobna było mieszkać na ulicach przytykających do tego czarownego miejsca przechadzki.

Gdy słaba moja osoba ujrzała światło słoneczne, ojciec wziął mnie na ręce i wznosząc oczy ku niebu, rzekł: ‐ O niezmierzona potęgo, posiadająca nieskończoność za wykładnik, ostatni wyrazie wszystkich rosnących postępów ‐ Boże wielki ‐ oto jeszcze jedno czułe stworzenie rzucone w przestrzeń; jeżeli jednak ma być tak nieszczęśliwe, jak jego ojciec, niech raczej dobroć twoja napiętnuje je znakiem odejmowania.

Ciąg dalszy nastąpi…

Advertisements
About

Turning stories into reality.

Tagged with:
Posted in Listy z podróży, Po polsku

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: